Oddziały przygotowawcze uczniów z Ukrainy

PIERWSZY ODDZIAŁ PRZYGOTOWAWCZY W BIELSKIEJ SZKOLE PRZEMYSŁOWEJ ORAZ INNE AKCJE CHARYTATYWNE W RAMACH POMOCY UCHODŹCOM Z UKRAINY

 

Od połowy marca 2022r. w Bielskiej Szkole Przemysłowej otwarto pierwszy oddział przygotowawczy dla uchodźców z Ukrainy. Przyjęta młodzież pochodzi z różnych rejonów okupowanego państwa: Charkowa, Kijowa, Zaporoża, Lwowa i innych mniejszych miast.

Młodzież naszej szkoły, jak już się nie raz przekonaliśmy, ma ogromne serce. Dzięki darom młodzieży, środkom pieniężnym z Rady Rodziców przygotowaliśmy paczki powitalne. Każdy uczeń otrzymał  zestaw materiałów niezbędny do prawidłowego funkcjonowania w szkole: długopisy, ołówki, gumki, flamastry, zeszyty i  segregatory. Prócz tego paczę powitalną z Urzędu Miasta Bielska – Białej.

Już w pierwszym tygodniu prof. Handzlik zrobił zdjęcia legitymacyjne i grupowe.

Pierwszego dnia nauki nowi uczniowie otrzymali również podręczniki i ćwiczenia do nauki języka polskiego, złożone przez uczniów BSP.

23 marca odbyło się również zebranie z rodzicami/ opiekunami naszych podopiecznych. Rodzice zostali zapoznani z placówką, zasadni funkcjonowania szkoły, podstawowymi prawami i obowiązkami ucPani Agnieszka Walicka ( mama ucznia naszej szkoły) podarowała laptop rodzeństwu z Ukrainy

Głównym celem oddziałów przygotowawczych jest nauka języka polskiego ale oprócz tego młodzież bierze czynny udział w zajęciach dodatkowych np. zajęcia sportowe, czy też dzięki życzliwości i zaangażowaniu prof. Katarzyny Górnackiej zainteresowani uczestniczyli w pokazach chemicznych i normalnych lekcjach laboratoryjnych innych klas. 

W ramach lekcji wychowawczych mają możliwość spotkać się i zapoznać z innymi uczniami naszej szkoły – gry i zabawy przybliżające język jak i integrujące młodzież

Inne akcje przeprowadzone na terenie Bielskiej Szkoły Przemysłowej Organizacja darów dla uchodźców:

Zorganizowaliśmy zbiórkę materiałów papierniczych tj., kredki, bloki rysunkowe, zeszyt, kolorowanki, klocki, gry. Zebrane materiały zostały przekazane dla dzieci z ukraińskich domów dziecka zakwaterowanych w Ustroniu Jaszowcu;

Rodzice i uczniowie BSP są mocno zaangażowani w pomaganie. Samorząd szkolny zorganizował spontaniczną zbiórkę pieniędzy (zebraliśmy ponad 700 zł.), za które została zakupiona pościel jednorazowa. Julia Pabian wraz z rodzicami dostarczyła paczkę na ukraińską granicę gdzie było na nią największe zapotrzebowanie.

Ta sama uczennica zorganizowała akcję „Plecaczek Pocieszacz

Zebrane, kupione, załadowane i zawiezione!
4 marca została zorganizowana akcja ‚Plecaczki Pocieszaczki’. Celem akcji było zebranie małych plecaczków z potrzebnymi rzeczami dla dzieci przyjeżdżających z Ukrainy. Szkoła bardzo chętnie wzięła udział za co jestem ogromnie wdzięczna. Samochód był wypchany pod sufit. 11 marca wszystko zostało dostarczone do Przemyśla (dworzec PKP – plecaczki dla małych dzieci) oraz do Medyki – Szkoła Podstawowa (stamtąd wszystko jedzie ciężarówkami na Ukrainę). Radość dzieci, które otwierały plecaczki była niesamowita, aż łezka w oku się kręciła. To dzięki wam!
Dziękuję całej Bielskiej Szkole Przemysłowej oraz innym zaangażowanym za tak ogromną pomoc!
Julia Pabian 1AO

 Jowita Fąfara z 1AO wykonała przypinki z flagą Ukrainy

Od 11 kwietnia w Bielskiej Szkole Przemysłowej rozpoczęła naukę kolejna grupa uchodźców

Opracowała Maria Chrzanowska

 

 

 

:-)

Skip to content